poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Matematyczna Przygoda: Figuraki rozrabiaki :)



Zapraszamy do naszej pierwszej, matematycznej przygody!
Chcielibyśmy zaprosić do wspólnej zabawy dzieci w wieku 4-6 lat i ich rodziców.  Rozwój matematyczny dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest kluczowy, co więcej dzieci wykazują ogromne zainteresowanie matematyką i chętnie biorą udział w zabawach związanych z liczbami, figurami, pieniędzmi, wzorami, itd
W tym poście prezentujemy Wam kilka zabaw, które śmiało można wykonać w domu plus konkurs:)

Do pierwszego zestawu ćwiczeń, będą potrzebne wycięte figury geometryczne. Można skorzystać z szablonu, który dołączyliśmy do wiadomości (gotowe do pobrania: kolorowe figury lub puste w środku do samodzielnego pokolorowania). Figury można również stworzyć dowolnie z kolorowego papieru, bloku, gazety …
Zalecamy, aby dzieci samodzielnie próbowały i wycinały figury.
Zestaw figur geometrycznych powinien zawierać po kilka sztuk różnych rozmiarów: 
  • kwadratów,
  • prostokątów,
  • trójkątów,
  • kół,
  • trapezów,
  • rombów,
  • równoległoboków,
  • deltoidów,
  • pięciokątów,
  • sześciokątów,
  • ośmiokątów.


Ćwiczenie 1 : Co to za figura?
Rodzic pokazuje dziecku figury, prosi o podanie ich nazwy, o pokazanie i policzenie boków.  Dla urozmaicenia figury można wyciągać z tajemniczego worka lub pudełka. Jeżeli dziecko nie zna nazwy lub jej nie pamięta, rodzic wypowiada ją głośno miłym głosem. Nie oczekuje, że dziecko zapamięta wszystkie nazwy. Jest to ciekawostka, oswajanie z nazwami figur.

Ćwiczenie 2: Co to za kształt?
Rodzic kreśli w powietrzu kształt, prosi dziecko, aby odgadło co to za figura. Następnie zamieniamy się rolami: dziecko pokazuje kształt, a rodzic musi odgadnąć nazwę figury. Jest to zabawa – zgadywanka.

Ćwiczenie 3: W poszukiwaniu kształtów w domu.
Rodzic wraz z dzieckiem poszukuje figur w domu. Wspólnie odnajdują kształty figur w kuchni, łazience salonie, w pokoju. Dziecko może również narysować znalezione przedmioty i zaznaczyć na nich wraz z rodzicem figurę.

Ćwiczenie 4: Zgadnij co to za figura – „drapkanie po pleckach”.
Rodzic rysuje dziecku na plecach figurę, zadaniem dziecka jest odgadnięcie tej figury. Po kilku przykładach następuje zamiana ról, tym razem dziecko rysuje rodzicowi kształt na plecach, a rodzic próbuje odgadnąć narysowany kształt.

Wszystko powinno odbywać się w miłej, spokojnej atmosferze, której towarzyszy spokój, uśmiech i brak oczekiwań. Pozwólmy dzieciom rozwijać się w ich własnym tempie. Nie oceniajmy. Nie wymagajmy.

Ćwiczenie: 5 Zadanie domowe / Konkurs.

Zapraszamy wszystkie dzieci na konkurs „ Geometryczny świat”
Zadanie polega na wycięciu np. z kolorowego papieru figur geometrycznych i stworzeniu z nich geometrycznego obrazka (tematyka dowolna).
Na kartce A4 lub A3, dzieci układają figury. Po stworzeniu obrazka, rodzic pyta dziecko co obrazek przedstawia, pyta o nazwy wykorzystanych figur (ewentualnie przypomina ich nazwy).
Dzieci przyklejają figury do kartki i robią zdjęcie.
Gotowe, sfotografowane prace, prosimy przesłać na adres: biuro@edukacjaezo.pl
Prace opublikujemy na naszym Fb. Każda nadesłana praca zostanie nagrodzona ezowym upominkiem i dyplomem, który prześlemy pod wskazany przez Państwa adres.

Wskazówki dla rodziców:

·       Brak pośpiechu
·       Poczekaj na odpowiedź
·       Staraj się nie udzielać za dziecko odpowiedzi, bądź cierpliwyJ



A oto nadesłane do tej pory prace:) Gratulujemy wszystkim dzieciom pięknie wykonanych prac! Jesteśmy pod wrażeniem:)





BRAWO!!!!!

Kotek EZO jest zachwycony:)


My również!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz